Tvoros stulpai yra esminiai tvoros elementai, kuriems atitenka svarbiausia užduotis – atlaikyti tvoros svorį bei užtikrinti tvoros tvirtumą ir saugumą. Užklupus permainingiems orams, pavyzdžiui, stipriems vėjo gūsiams ar dideliam sniego kiekiui, nuo tvoros stulpų priklausys, ar tvora bus pajėgi atlaikyti aplinkos poveikį. Svarbu paminėti, jog tvoros ilgaamžiškumas taip pat priklauso nuo tinkamai įleistų tvoros stulpų. Galime pastebėti, jog tvoros stulpų betonavimas yra ko ne svarbiausias tvoros montavimo procesas, todėl nusprendėme svarbiausiomis įžvalgomis pasidalinti ir su jumis.
Prieš pradedant rinktis tinkamus tvoros stulpus, būtina žinoti iš kokios medžiagos bus likusi tvoros konstrukcija. Jeigu pasirenkama medinė tvora, geriausia rinktis medinius ar mūrinius tvoros stulpus. Pasirinkus polisadinę, „žaliuzi“ tipo ar segmentinę tvorą, tvoros stulpai turi būti metaliniai arba mūriniai. Tvoros stulpo dydis bei skersmuo taip pat priklauso nuo bendro tvoros svorio – kuo tvora sunkesnė, tuo atitinkamai ir tvoros stulpas turi būti didesnio diametro.
Tinkamai paruošti metaliniai stulpai gali išlikti nepakeitę savo pradinės išvaizdos net kelias dešimtis metų ir tuo pat metu užtikrinti patvarią ir ilgaamžę tvoros konstrukciją, kuri nenugrius papūtus stipriam vėjui. Siekiant apsaugoti nuo korozijos, metaliniai tvoros stulpai turi būti padengti antikorozine danga iš vidaus ir išorės. Ant tvoros stulpo viršaus yra dedamas specialus tvoros dangtelis, kuris apsaugo nuo vandens patekimo į stulpo vidų.
Išsirinkus tvoros stulpo tipą, būtina apsvarstyti kaip stulpai bus montuojami. Tvoros stulpai gali būti montuojami dvejais būdais – juos įkalant arba betonuojant.
Tvoros stulpo įkalimas yra kur kas paprastesnis ir pigesnis montavimo būdas, tačiau, dažnu atveju, ne pats geriausias pasirinkimas. Pasirinkus šį montavimo būdą, būtina žinoti sklypo dirvožemio tipą, nes šis būdas tinkamas tik tada, kai dominuoja vidutinio tankio dirvožemis, kuriame gausu smulkių akmenukų. Taip pat reiktų atsižvelgti į pasirinktos tvoros tipą, mat tvoros stulpų įkalimas galimas tik nesudėtingos konstrukcijos tvorai.
Tvoros stulpų betonavimas – kur kas patogesnis ir didesnį tvoros stabilumą užtikrinantis montavimo metodas, leidžiantis rinktis įvairesnės konstrukcijos tvorą. Tvoros stulpų betonavimas paprastai atliekamas dvejais būdais:
- Vidutinės drėgmės dirvožemyje į iš anksto iškastą duobę, kurios gylis yra apie 1/3 tvoros stulpo ilgio, įleidžiamas stulpas ir užpilamas betonu;
- Daug drėgmės turinčiame dirvožemyje į iš anksto iškastą gilesnę duobę įberiama žvyro tiek, kad jis užpildytų apie 20 cm. duobės gylio. Likusios žvyru užbertos duobės gylis turi siekti apie 60 cm. arba 1/3 tvoros stulpo ilgio, kuriame yra įleidžiamas stulpas ir užpilamas žvyro ir betono mase.
Kokybiškas tvoros stulpų betonavimas yra pasiekiamas tik tada, kai yra parenkamas tinkamas duobės gylis bei yra atsižvelgiama į dirvožemį. Kitu atveju, tvora dar nesulaukusi montavimo pabaigos, gali išvirsti, o pasirinktas taupesnis variantas gali atsieiti tik dar brangiau.
Planuojate sklypo tvėrimą tvora?
Gaukite viską iš vienų rankų – nuo patarimų renkantis tvorą iki tvoros montavimo ir garantinio aptarnavimo!